16.1.2019

Тривић за Српскаинфо: Не одустајемо од принципа „један човјек – једна буџетска плата“

Тривић за Српскаинфо: Не одустајемо од принципа „један човјек – једна буџетска плата“

Када би се само три народна посланика задовољила платом од 2.500 КМ и повукла са мјеста директора, професора или љекара, отворило би се бар пет нових радих мјеста, а ако би то урадили сви функционери, процјењује се да би се могло запослити 5.000 људи.

Замислите да радите два или три посла, све то стижете без проблема, за сваки примате плату минимум 1.000 КМ, свака вам је редовна, и то буџетска плата.

„Државни посао“ је моногим грађанима сан, и неко осигурање, а замислите у каквом сну живе они који их имају по два или три.

Док неки грађани морају радити по два посла да би преживјели, трчећи из једне смјене у другу, нашим функционерима то није никакв проблем. Они све стижу. Неки стижу и у љечничку и у парламентарну салу, други стижу да брину о студентима и грађанима, док неки паралелно раде и три веома важна посла.

Народни посланик може да буде директор института или болнице, савјетници такође стижу да буду директори или професори, као што и многи званичници обављају посао директора јавних предузећа… Примјера је много, а и има их и по градским и општинским скупштинама, толико да нико не зна тачан број.

Зачарани круг

У пракси готово да не можемо да видимо неког ко се одрекао једног посла, а да по закону није био у сукобу интереса. Зачарани круг, стално истих људи, окружио је готово све институције и јавна предузећа у БиХ.

Поједни посланици у НСРС имају решење како разбити зачарани круг и повећати буџете, те отворити нова радна мјеста, али је овај приједлог одбијен.

Тачније, одбијен је приједлог који би донио минимум 5.000 нових радних мјеста, бар према рачуници народне посланице Јелене Тривић (ПДП).

– Рад по принципу „један човјек – једна буџетска плата“ спријечио би улазак у политику због материјалних разлога. Ако неко ради два посла, на примјер љекар и народни посланик, може да изабере себи једну плату. Појединци обављају по три, четири посла које би могао да ради неко други, или да раде они, али да новац остаје у буџетима локалних заједница, јавних предузећа или слично – објаснила је Тривићева.

Премијер против

Додаје да смо ми мала земља, те да би се регистар свих запослених у јавним институцијама могао једноставно направити.

– Ово би свакако спријечило улазак у политику људи који у њих улазе само из материјалних разлога. Данас на политичкој сцени имате сигурно 90 одсто људи који су, поред свог посла, у политику ушли због плате – сматра Тривићева.

Иако би се, уколико се овај закон почне примјењивати, тицао и ње лично, она каже да не би имала никаквих проблема, јер у политику није ушла због материјалних разлога.

– По закону, немам право да се одрекнем плате на факултету, осим да је узмем и дајем у хуманитарне сврхе, али то није рјешење, јер новац не остаје у буџету РС. Управо зато је потребно да то поштујемо сви – додаје професорка на Економском факултету и народна посланица.

Иако отварање нових радних мјеста лијепо звучи, овај приједлог ПДП је, као што је веч речено, одбијен.

– Прва реакција премијера је негативна. Рекао је да је то неспроводиво јер не може ником забранити да ради више послова. Међутим, нисмо ни рекли да неком треба забранити да ради. Ако је стручњак за посао у неком од јавих предузећа он то може да ради, али да изабере једну буџетску плату коју ће да прима. То је потпуно спроводиво – закључила је она.

Нови приједлог закона

Након што је амандман ПДП у НСРС одбијен, Тривићева каже да неће одустати од овог приједлога.

– Има и у опозицији људи који примају више буџетских плата, али ипак доминирају владајући, тако да искрено не очекујемо да ће нас подржати, али ми ћемо га свакако предложити, па нека га они одбијају и правдају се јавности – закључила је она, те додала је приједлог праведан, правичан и уставан, пише Српскаинфо.

Посљедње вијести