Постоји један структурни проблем у Републици Српској практично од њеног настанка, а тај проблем се огреда у чињеници да постоје грађани првог реда, али и грађани „петог реда“. Постоје привилеговани и они који раде за привилеговане. Од почетка настанка Републике Српске, тај јаз нисмо успјели да премостимо- рекао је генерални секретар ПДП-а Милко Грмуша и додао да функционери данас имају много више привилегија у односу на оне које им законом припадају.
Ситуација са „ствараоцима“ Републике Српске није била инцидент, већ условни рефлекс политике која је рекла да некадашњи функционери Републике Српске више од других. Тек када је јавност реаговала будно, они су рекли да то не треба да иде даље. Много људи је остало без посла услијед кризе проузроковане вирусом корона, па када говоримо о просјечној плати, она није израз реалног стања просјека плата у приватном сектору. Ове просјечне плате су израз плата у јавном сектору и ми тражимо већ уназад двије године начин да као политички представници, како да смањимо привилегије онима који су најпривилегованији- истакао је Грмуша и додао да је ПДП нудио ријешења, те да посланици у Народној скупштини исто тако треба да покажу солидарност са грађанима Републике Српске, чији су у коначници и представници, тако што ће подржати иницијативу коју је ПДП упутио свим посланичким клубовима, а која се тиче смањења привилегија функционерима.
Подсјетићу јавност, аи и наше политичке супарнике, да смо ми испред Клуба ПДП-а још на почетку мандата предлагали да Влада Републике Српске на приједлог народних посланика усвоји принцип „један човјек – једна будџетска плата“. Наш приједлог је био да тај принцип не важи само за народне посланике, већ за све запослене у јавним институцијама по дубини- истакла је посланик у Народној скупштини Републике Српске Јелена Тривић, те подсјетила да постоје људи који чак нису ни политички функционери, а који имају по неколико примања из буџета, те да би принципом „један човјек – једно буџетско примање“ сви они били обухваћени, што би поред великих уштеда у буџету Републике Српске, у коначници ослободило на десетине хиљада радних мјеста.
Тривићева је подсјетила да је још у децембру 2018. године премијер Владе Републике Српске Радован Вишковић одбио приједлог који је дошао од ПДП-ових посланика уз образложење да он не може никога да натјера да не ради више послова.
Данас, када водимо веома важну битку за Бањалуку, желимо да грађанима предложимо све оно што је било могуће урадити, а на шта наши политички противници нису били спремни. Ми желимо да створимо нову епоху у нашем граду, која ће значити економичност, рационално и транспарентно трошење народног новца, а прије свега да се задржи рационалност и ефикасност рада. Ако узмете у обзир податак да град Бања Лука има два потпредсједника Скупштине, само бруто плата за један мандат тог човјека је 325.000КМ за четири године. Када би се функција другог потпредсједника Градске скупштине укинула, можда никада грађани бројних бањалучких насеља не би имали проблеме са водом, канализацијом, путевима или струјом- рекао је Станивуковић и додао да је приједлог који долази из Партије демократског прогреса усмјерен ка томе да се уштеде у буџету праве прије свега кроз плате оних са највишепривилегија и оних са највећим платама, док на удару не треба да буду радници у реалном сектору.
Подијели: