Предсједник Партије демократског прогреса Бранислав Бореновић саопштио је на данашњој конференцији за медије да је поставио посланичко питање Централној изборној комисији БиХ да ли је та институција поднијела кривичне пријаве због основане сумње да је више лица током изборног процеса у Добоју починило кривична дјела која се тичу изборних превара, а за која се прописују и казне затвора до пет година.
„Централна изборна комисија у одговору на посланичко питање наводи да су надлежном Окружном јавном тужилаштву Добој поднесене пријаве против бирачких одбора за бирачка мјеста у Добоју на којима су поновљени избори због основа сумње да је остварено обиљежје кривичног дјела које се тиче изборне крађе и злоупотребе. Изборна крађа у Добоју током избора 15. новембра је разоткривена, а сами резултати поновљених избора показују да је тај процес организовао владајући СНСД у име и за кандидате те странке за градоначелника и одборничку листу“, каже Бореновић.
Он каже да је на реду правосуђе и да изборна крађа мора бити санкционисана:
„Има довољно елемената за основ сумње, сада је на реду правосуђе. Пратићемо поступање надлежног тужилаштва у Добоју по пријави ЦИК и очекујемо да се утврди одговорност свих који су у изборном процесу поткрадали изборну вољу грађана. Уколико правосуђе настави да ћути и не поступа, не искључујемо могућност да се настави са пријавама и да ми поднесемо кривичну пријаву против појединаца за које се основано сумња да су организовали крађу, а којима су искључиво ишли гласови добијени на тај начин. Ради се о скоро 15000 убачених гласачких листића и то се утврдило на поновљеним изборима у овом граду“, рекао је Бореновић.
Он каже да је врло важно да се утврди одговорност за изборне преваре у Добоју и да одговорни буду на законом прописан начин санкционисани, јер у овом случају није у питању само тај град, него читава Република Српска и БиХ:
„Од изборне крађе и корупције све почиње и ми ћемо сваки дан радити на заустављању ове пошасти. Изборне крађа и корупција су исходиште многих аномалија у друштву: корупција у здравству, у пољопривреди, у јавним набавкама, у образовању, па на крају и наставка политичке корупције у виду куповине посланика и одборника који дозволе да буду роба на политичкој пијаци“, закључује Бореновић.